logo-Laboratoria Przyszłości poziom kolor 1

Szkoła Podstawowa nr 27 im. Zdzisława Krzyszkowiaka z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy przystąpiła w roku szkolnym 2021/2022 do programu Laboratoria Przyszłości, inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją inicjatywy jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Nasz szkoła w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie finansowe w wys. 70 tys. zł. na zakup narzędzi i pomocy dydaktycznych potrzebnych w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych, technicznych i przyrodniczych, samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności matematycznych, inżynierii oraz stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Otrzymane wsparcie przeznaczono na zakup sprzętu elektronicznego i multimedialnego, technicznego oraz robotyki. W ramach programu zakupiono:

·       Mikrokontrolery

·       Aparat fotograficzny z akcesoriami

·       Mikrofon kierunkowy

·       Oświetlenie do realizacji nagrań

·       Statyw fotograficzny

·       Drukarki 3D wraz z akcesoriami i filamentami

·       Długopisy 3D z akcesoriami

·       Pirografy - urządzenia służące do tworzenia na drewnie wzorów oraz przeróżnych motywów

·       Gimbal ręczny

·       Bezprzewodowe pistolety do klejenia z akcesoriami

·       Tablicę białą magnetyczną,

·       Krzesła obrotowe

·       Stoły warsztatowe

·       Szafy przeszklone

·       Stoliki meblowe z szafkami i pojemnikami na drukarkę

·       Ławki do pracowni szkolnej

Powyższy sprzęt zostanie wykorzystany między innymi na lekcjach techniki, biologii, geografii, informatyki, fizyki, chemii, edukacji wczesnoszkolnej oraz na zajęciach pozalekcyjnych.

Drukarka 3D pozwoli na wydruk m. in. stworzonych przez uczniów projektów, pomocy dydaktycznych i nagród – z gotowych projektów, jak i stworzonych podczas zajęć, elementów makiet i modeli, które mogą zostać wykorzystane podczas lekcji.

Dzięki mikrokontrolerowi uczniowie będą mieli możliwość nauki programowania oraz poszerzą swoją wiedzę z zakresu elektroniki i nowoczesnej technologii.

Aparat fotograficzny z akcesoriami umożliwi naukę fotografowania i filmowania oraz pozwoli stworzyć niezapomniane materiały z życia szkoły i uczniów.

Efekty pracy uczniów wykonanej przy pomocy zakupionego sprzętu będzie można oglądać na stronie internetowej szkoły.

Nasza Pracownia

IMG 20221010 085448

IMG_20221010_085420.jpg

W listopadzie, podczas serii szkoleń, nauczyciele naszej szkoły mogli zapoznać się z prawidłową eksploatacją drukarki 3D oraz prześledzić czynności potrzebne do wykonania prostego wydruku: wyszukanie projektów, otworzenie projektu w programie, który przygotowuje pliki do drukowania, zapisanie pliku do wydruku na karcie pamięci, przełożenie karty do drukarki oraz wybór odpowiednich pozycji w menu drukarki. Zobaczyli proces drukowania od samego początku. Udało się wydrukować szablon wzorów chemicznych. Na jednym ze spotkań zaprezentowano również w jaki sposób można wykorzystać statyw oraz profesjonalne oświetlenie do wykonywania zdjęć oraz nagrywania filmów. Wykorzystany sprzęt został zakupiony z funduszy pozyskanych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

IMG 20221114 170831

IMG 20221128 164514

W ramach akcji “Stroik zamiast choinki” uczennice klasy 8a zaprojektowały i wykonały stroik świąteczny, który upiększył i wprowadził świąteczny nastrój do sali 115. Do wykonania stroika wykorzystano pistolet do klejenia na gorąco, który został zakupiony w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości

IMG 20221220 150012

IMG 20221220 145920

Na lekcjach plastyki uczniowie poznają wiele technik plastycznych. Podczas zajęć uczniowie klasy 6a samodzielnie zaprojektowali i wykonali kartki bożonarodzeniowe – barwne, kolorowe ukazujące nastrój i czas Świąt Bożego Narodzenia. Napisy i dekoracje zostały wykonane przy użyciu długopisów 3D zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Uczniowi pokazali, że trud włożony w samodzielne wykonanie prac jest dodatkowym walorem dla obdarowanego i daje dużo satysfakcji wykonawcy.

IMG-20221212-WA0005

IMG-20221212-WA0011

W ramach zajęć Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody uczniowie wykonali zdjęcia wiewiórkom pospolitym, które zamieszkują zalesiony teren przy budynku szkoły. Do uwiecznienia przyjaznych wiewiórek użyto aparatu fotograficznego zakupionego ze środków pozyskanych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Wiewiórki to łasuchy i łatwo je zwabić oferując smakołyki w postaci orzechów.

IMG 20221109 115823

IMG 20221109 115423

Podczas zajęć dodatkowych do wykonania pracy przestrzennej o tematyce - “Ja i mój pupil” wykorzystano długopis 3D. Praca z długopisem 3D wymaga od ucznia cierpliwości oraz dokładności, ale efekty cieszą oko.Warto wspomnieć, że długopisy 3D oraz filamenty (materiał drukujący) pochodzą ze wsparcia finansowego projektu #LaboratoriaPrzyszłości.

IMG-20221201-WA0003

IMG-20221201-WA0004

Wraz z uczniami klasy 8b zaczęliśmy drukować elementy budowy kwasu DNA, który będzie wykorzystywany jako pomoc dydaktyczna na lekcjach biologii. Do wydruku 3D wykorzystujemy drukarki Banach zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

IMG 20230310 113011

IMG 20230309 113440