Na ścieżkach zdrowia

Drukuj

 

 Tydzień Mózgu w SP27

W tym tygodniu obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Tydzień Mózgu. Podjęliśmy szereg działań, mających na celu poszerzanie wiedzy naszych uczniów na temat mózgu, jego budowy, funkcji. Nie zabrakło też porad- jak właściwie o niego zadbać, czym karmić, aby dobrze poradzić sobie z wszelkimi wyzwaniami w przyszłości.

Nasi najmłodsi uczniowie uczestniczyli w projekcji filmów związanych z wyżej wymienioną tematyką oraz wzięli udział w spotkaniach, w czasie których wspólnie ćwiczyliśmy nasze szare komórki, wykorzystując przygotowane przez nas karty pracy. Jedni sprawdzali swoje możliwości w czasie ćwiczeń typu „burza mózgów”, inni trenowali spostrzegawczość i zdolności matematyczne, jeszcze innych pochłonęło kolorowanie mandali. Zdecydowanym faworytem była wspólna gra w memory. Każdy w tym tygodniu znalazł coś, co przykuło jego uwagę.

Uczniowie klas 6A, 6B, 7A i 7B wzięli w tym tygodniu udział w warsztatach online pt.„Kreatywna lekcja o kreatywnym mózgu”. Było to 2 godzinne spotkanie poświęcone tematyce kreatywności, samemu pojęciu, rozumianemu tak naprawdę na wiele sposobów. Ponadto w czasie warsztatów uczniowie zmierzyli się z różnymi zadaniami, które pokazały im, że potrafią nas zaskoczyć swoją pomysłowością i mamy nadzieję- uwierzyli, że tkwi w nich wielki potencjał.
Wspólna praca nad tym projektem sprawiła, że Światowy Tydzień Mózgu przesuniemy jeszcze o 1 tydzień i z warsztatami online wyjdziemy do pozostałych uczniów.

Opiekunowie-

Katarzyna Konieczna-Jaroszewska

Katarzyna Krysiak

 

thumbnail_1AB3A05E-8878-41A4-A274-5CEC95FBD30B_wynik.jpgthumbnail_3A8D8A65-99F8-4194-AF33-5D4E8EB8DB12_wynik.jpgthumbnail_9BF2145B-7B15-4A36-96E2-D2D531425326_wynik.jpgthumbnail_9D0256C7-44C2-4B2B-86E1-99CAB6C6A80B_1_wynik.jpgthumbnail_9D0256C7-44C2-4B2B-86E1-99CAB6C6A80B_2_wynik.jpgthumbnail_9D0256C7-44C2-4B2B-86E1-99CAB6C6A80B_wynik.jpgthumbnail_3996B932-0736-4002-B578-974B89AD9930_wynik.jpgthumbnail_3744889E-EF21-4F1D-9CB9-0E1F347AC6D1_wynik.jpgthumbnail_6567398F-A2F8-4AFF-9347-B9422943FF68_wynik.jpgthumbnail_A8C0C748-232A-455A-8F1F-A894A249FD7E_wynik.jpgthumbnail_D27097CB-15A9-4462-A2D4-B362F2560DE2_wynik.jpgthumbnail_F1603E84-3E92-4252-9E37-3DB953AE5172_wynik.jpgthumbnail_IMG_0812_wynik.jpg


Z okazji zbliżających się obchodów Światowego Tygodnia Mózgu, które przypadają na 15-21 marca 2021r. serdecznie zapraszamy naszych uczniów- tych dużych i tych całkiem małych do świętowania tego wydarzenia razem z nami.

ü  Dla starszych proponujemy udział w warsztatach, przygotowanych przez studentów z Toruńskiego Koła Kognitywistycznego oraz Koła Naukowego Popularyzowania Psychologii ANIMUS.

W ramach spotkań poruszone zostaną następujące zagadnienia:

 • "Sprawdź, jak zawodny jest Twój mózg"
 • "Efekt Barnuma"
 • "Co sprawia, że niektóre rzeczy podobają nam się bardziej?"
 • "Neurofeedback i Interfejs Człowiek-Muzeum. Jak stworzyć świadome muzeum?" 
 • "Zagadkowy przekaz podprogowy" 

Poniżej podajemy linki do spotkania:

https://cutt.ly/hzD1Y6c

ü  Dla najmłodszych uczniów naszej zaplanowaliśmy szereg działań, dzięki którym postaramy się pokazać, jak ważnym elementem budowy naszego organizmu jest mózg, za co odpowiada i co dzieje się, gdy nieodpowiednio dbamy o jego rozwój.

Te wszystkie informacje już w najbliższym tygodniu proponuje nasza szkolna ŚWIETLICA!!!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Opiekunowie projektu:

Katarzyna Konieczna-Jaroszewska, Katarzyna Krysiak i Anna Missima

 

 

 

1.jpeg.jpeg2.jpeg.jpeg3.jpeg.jpeg4.jpeg.jpeg5.jpeg.jpeg6.jpeg.jpeg7.jpeg.jpeg8.jpeg.jpeg

 

 

 

Największa piramida zdrowia w SP nr 38. Wizyta TVB w szkole.

 

W środę 26 września wyklejaliśmy obrazkami przedstawiającymi zdrową żywność i aktywność sportową ogromną piramidę zdrowia 12m na 10m. W ramach projektu „ Na ścieżkach zdrowia” nasze uczennice w składzie: Sara Wojtynowska, Martyna Radecka i Maja Chojnacka wraz z innymi uczniami bydgoskich szkół tworzyli największą piramidę żywności. Zużyliśmy 56 arkuszy szarego papieru. Uczestniczyli w tym działaniu zaproszone szkoły podstawowe nr 13,10,27,37,28,61,67,2,45, przedszkola nr 20,61,68 oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy.

W tym samym czasie w studio TVB udzielała wywiadu pani dyrektor mgr

Hanna Rauchfleisch. Relacja była transmitowana na żywo w programie pt.: "Z pierwszej ręki".

Wszyscy dobrze się bawili.

                      

42954483_1375707302532304_8681709122468446208_n.jpg42954483_1375707302532304_8681709122468446208_n_1.jpg43047916_335278363912384_2799607829839740928_n.jpg43102638_326259444826155_8147232019080806400_n.jpgIMG_20180926_075001.jpg

 

Projekt na ścieżkach zdrowia – kolorowy tydzień

Tydzień zdrowia rozpoczęliśmy od zaznajomienia się ze zdrowym odżywianiem, a to za sprawą naszego pierwszego gościa. Pani Magdalena Adamczak dietetyk niesamowita osoba pokazała nam jak tworzyć swoje dzienne menu, w jaki sposób interpretować piramidę zdrowia, wyjaśniła nam, dlaczego warto zdrowo się odżywiać. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Magdalenie za rzetelne poprowadzenie poniedziałkowej prelekcji w klasach trzecich. Zapraszamy na profil fb pani Magdaleny Adamczak, która była zachwycona naszymi dziećmi i naszą szkołą.

https://www.facebook.com/magdalenaadamczak.dietetykmedyczny

Natomiast nasze niezastąpione uczennice Marta Boryczka, Weronika Olszewska, Dominika Ostrowska, Sandra Majchrzak i Magdalena Grzebieniak w klasach młodszych skupiły się na wyeliminowaniu wad postawy naszych młodszych kolegów i koleżanek. Było zdrowo, kolorowo , smacznie.....

Kolejny dzień i kolejna niespodzianka. Nasze dzieci z klas 3 zostały przeszkolone przez absolwenta naszej szkoły ratownika medycznego Bartłomieja Porczka. Natomiast nasze niezastąpione uczennice klasy 3B Marta Boryczka, Weronika Olszewska, Magdalena Grzebieniak, Sandra Majchrzak i Dominika Ostrowska również w profesjonalny sposób zapoznały młodsze klasy z pierwszą pomocą przedmedyczną, a przede wszystkim zachęciły do szybkiej reakcji w sytuacjach nietypowych. Dziękujemy panu Bartłomiejowi i naszym uczennicą za zaangażowanie i piękny przekaz.

Kolejny dzień był dniem pełnym przepysznych, zdrowych smakołyków. Cała społeczność szkoły włączyła się w przygotowanie pięknego, kolorowego kiermaszu ze zdrową żywnością. Były zdrowe ciasta, ciasteczka, babeczki, świeżo wyciskany sok z jabłek, owsianka, owoce, warzywa. Bardzo dziękujemy naszym uczniom oraz rodzicom za czynny udział w przygotowaniu kiermaszu.

Na ostatek pozostała nam wizyta naszej absolwentki pielęgniarki z Centrum Onkologii Ewy Jastrzębskiej. W sposób profesjonalny przekonywała naszych najmłodszych uczniów, jak ważna w życiu człowieka jest higiena osobista. Dzieci dowiedziały się ,co to jest higiena osobista, jak i dlaczego warto żyć higienicznie, uczniowie poznali prawidłową technikę mycia rąk, jakie są zaniedbania wynikające z nieprzestrzegania higienicznego stylu życia oraz na jakie choroby możemy zachorować w przypadku braku higieny.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za przybycie wszystkim naszym gościom i liczymy na równie owocną współpracę w następnych latach.

Cały tydzień odbywał się pod hasłem „ Tydzień kolorowy”. Nasze dzieci i młodzież starszych klas codziennie ubierały się w rzeczy o odpowiednim kolorze i przynosili wyznaczony produkt do spożycia na drugie śniadanie. Po ankietach przeprowadzonych przez nasze gimnazjalistki w klasach 1-7 szkoły podstawowej, największym problemem okazała się mała znajomość potrzeby spożycia drugiego, zdrowego śniadania w szkole. Stąd w tygodniu zdrowia codziennie przynosiliśmy takie produkty jak jabłko, banan, jogurt, marchewkę i mandarynkę lub pomarańcz. Może przekonaliśmy niektórych niedowiarków jak ważne jest spożycie śniadania dla naszego zdrowia.

W świetlicy szkolnej pani Barbara Gierszewska zaprosiła uczniów klas 1-3 do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "Zdrowe żywienie - mądre myślenie" , który polegał na malowaniu, wycinaniu lub rysowaniu kosza wypełnionego zdrowymi produktami żywieniowymi i rozpisaniu całodziennego menu. Pomocą w pracy była zamieszczona na gazetce „Piramida zdrowego żywienia”. Wśród nagród znalazły się takie, które promują ruch zapewniający zdrowie.

Wyniki:

I miejsce- Martyna Radecka - kl. 3b

II miejsce- Maja Chojnacka – kl. 3b i Natasza Warda- kl. 3b

III miejsce-Natalia Tetzlaaff – kl. 4b,

Nicole Dawidziak-kl. 4b, Maja Wnuk- kl. 3b

Wyróżnienia:

 1. Oliwia Piórkowska –kl. 1a
 2. Amelia Kurzydło- kl. 2a
 3. Oliwia Stawicka –kl. 2a
 4. Zuzia Zbieg –kl. 2a
 5. Mariusz Olszewski –kl. 2a
 6. Zuzia Karczmarek –kl. 3b
 7. Władysława Shylaewa – kl. 4b
 8. Natalia Wyrwicka –kl. 5a
 9. Kaudia Wengler –kl. 5a

W klasach starszych również odbyły się dwa ciekawe konkursy :

1. konkurs plastyczny „ Na ścieżkach zdrowia” organizator pani Magdalena Robaszkiewicz

Wszystkie prace były przepiękne, ale jury w składzie klasa 3 b szkoły podstawowej i pani wychowawczyni Halinka Jaśkowiak nagrodziły sześć według nich najciekawszych prac:

1 miejsce Natalia Damian

2 miejsce Laura Ludka

3 miejsce Wiktoria Wojciechowska

oraz trzy wyróżnienia

2. TEST WIEDZY O ZDROWIU  w klasach VII SP oraz II i III Gim- organizator

pani Marlena Samselska- Lasik

3 najlepszych uczniów zostało wyróżnionych punktami z zachowania, a z biologii otrzymali oceny 

 1. miejsce w klasie - ocena celująca

Poza tym na terenie szkoły w tym tygodniu przeprowadzona została lekcja o zdrowiu w IIIAB - fajne historyjki i bardzo zaawansowane słownictwo, które przećwiczyła młodzież na platformie Quizlet dziękujemy pani Karolinie Straszewskiej. Na lekcji biologii w klasach VII, II i III pani Marlena Lasik przedstawiła prezentacje i filmiki przygotowane przez uczniów: "Piramida zdrowego żywienia", "Rola witamin dla prawidłowego funkcjonowania człowieka", "Zdrowy styl życia". Najciekawsze prezentacje i filmiki zostaną przedstawione w wybranych klasach I-III SP. W tym czasie zostały przeprowadzone ciekawe godziny wychowawcze "Recepta na zdrowie"pani Teresa Szefler-Kuras w klasie 2B i „Wiem co jem, wiem co kupuję” pani Katarzyna Krysiak w klasie 3B. Na języku angielskim w klasie 5b u pani Adrianny Kowalskiej dzieci robiły kolorowe owocowe sałatki i wykonywali plakat na temat zdrowego odżywiania, kolorowe sałatki, kefiry również wykonywała klasa 4b pod okiem pana Jakuba Kossaka.

Dziękujemy przede wszystkim uczniom klasy 3b gimnazjum za zorganizowanie tygodnia zdrowia, klasie 3b, wychowawczyni i rodzicom za zaangażowanie w każdy kolorowy dzień, wszystkim uczniom i nauczycielom całej społeczności szkolnej za chęci i zaangażowanie i dobry nastrój podczas tygodnia zdrowia. J

 

 

„ To co robimy dla innych , jest tym, co naprawdę warto robić”.

                                                               /L.Caroll/

Podziękowanie

dla

Pani mgr Magdaleny Adamczak

za współpracę i zaangażowanie

w organizację przeprowadzenia profesjonalnego przeszkolenia

uczniów klas III Szkoły Podstawowej nr 27

z zakresu prawidłowego odżywiania

dnia 05.02.18 roku .

Szkolenie zostało przeprowadzone na wysokim poziomie

i pomogło nam zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie zdrowego odżywiania.

Zaprezentowane przez panią treści wzmogły nasza czujność,

aby nie przeoczyć tego, co najważniejsze- naszego zdrowia,

na które ma wpływ: styl życia i sposób odżywiania.

Dziękujemy za cenne porady i wskazówki,

które pozwolą lepiej i mądrzej żyć, bo przecież:

„ Żyjemy nie po to, aby jeść, ale jemy, po to, aby żyć”.

Z nadzieją na kolejne wspólne spotkania aktualizujące wiedzę

z zakresu profilaktyki prozdrowotnej.

                                                                                                                    Z poważaniem

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 27

mgr Szymon Targowski

Bydgoszcz, dnia 05.02.18 roku

 

 

„ To co robimy dla innych , jest tym, co naprawdę warto robić”.

                                                               /L.Caroll/

Podziękowanie

dla

Pana mgr Bartłomieja Porczka

za współpracę i zaangażowanie

w organizację przeprowadzenia profesjonalnego przeszkolenia

uczniów klas III Szkoły Podstawowej nr 27

z zakresu udzielenia pierwszej pomocy medycznej

dnia 07.02.18 roku .

Szkolenie zostało przeprowadzone na wysokim poziomie

i pomogło nam zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach.

Przezwyciężyło strach i obawy towarzyszące każdemu z nas

mogących znaleźć się w sytuacjach zagrożenia życia.

Życie to najcenniejszy dar.

Nauczmy się je chronić i ratować”.

Z nadzieją na kolejne wspólne spotkania aktualizujące wiedzę

z zakresu udzielania pierwszej pomocy i ratowania życia.

                                                                                                                    Z poważaniem

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 27

mgr Szymon Targowski

Bydgoszcz, dnia 07.02.18 roku

 

„ To co robimy dla innych , jest tym, co naprawdę warto robić”.

/L.Caroll/

Podziękowanie

dla

Pani mgr Ewy Jastrzębskiej

pielęgniarki na oddziale klinicznym

chirurgii onkologicznej w centrum onkologii

za współpracę i zaangażowanie

w organizację przeprowadzenia profesjonalnego przeszkolenia

uczniów klas III Szkoły Podstawowej nr 27

na temat „ Z higieną za pan brat”

dnia 09.02.18 roku .

Szkolenie zostało przeprowadzone na wysokim poziomie

i pomogło nam zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie higieny osobistej.

Dziękujemy za cenne porady i wskazówki,

które pozwolą lepiej i mądrzej żyć.

Z nadzieją na kolejne wspólne spotkania aktualizujące wiedzę

z zakresu profilaktyki prozdrowotnej.

Z poważaniem

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 27

mgr Szymon Targowski

Bydgoszcz, dnia 09.02.18 roku

 

10.jpg.jpg12.jpg.jpg14.jpg.jpg15.jpg.jpg16.jpg.jpg17.jpg.jpg18.jpg.jpg1_3.jpg.jpg20.jpg.jpg20180206_0650111.jpg.jpg20180209_0955021.jpg.jpg22.jpg.jpg23.jpg.jpg24.jpg.jpg27.jpg.jpg28.jpg.jpg29.jpg.jpg2_2.jpg.jpg3.jpg.jpg30.jpg.jpg31.jpg.jpg33.jpg.jpg40.jpg.jpg45.jpg.jpg47.jpg.jpg48.jpg.jpg4_2.jpg.jpg5.jpg.jpg50.jpg.jpg5_2.jpg.jpg6.jpg.jpg67.jpg.jpg68.jpg.jpg7.jpg.jpg8.jpg.jpg9.jpg.jpgP1270627.JPG.JPGP1270637.JPG.JPGP1270648.JPG.JPGP1270650.JPG.JPGP1270690.JPG.JPG

 

 

 

 

 

 

 

Szkoła przystąpiła do miejskiego projektu pn. „NA ŚCIEŻKACH ZDROWIA...", którego organizatorem jest Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy. Projekt  realizowany jest w latach 2013 – 2020.

 

Celem głównym projektu jest uczestnictwo szkoły w programie prozdrowotnym.

 

Projekt obejmuje swym zasięgiem następujące obszary i ich bloki tematyczne:

* ZDROWIE FIZYCZNE

1. Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc

2. Zdrowy styl odżywiania

3. Życie bez nałogu

* ZDROWIE PSYCHICZNE

1. Aktywność ruchowa , praca, wypoczynek i czas wolny

2. Życie bez nałogu

3. Higiena zdrowia psychicznego

* ZDROWIE SPOŁECZNE

1. Higiena osobista i otoczenia

2. Życie w rodzinie, edukacja seksualna

3. Aktywność ruchowa, praca, wypoczynek, czas wolny

Podstawą do podjęcia i wdrożenia działań na terenie szkoły będzie przeprowadzenie diagnozy wstępnej, która swym zasięgiem obejmie zarówno opinie rodziców uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji oraz uczniów klas I-VI.

Po analizie wyników stworzymy plan na następny rok szkolny, zgodny z oczekiwaniami i potrzebami placówki.